Онлайн-семінари із підвищення кваліфікації вчителів-словесників загальноосвітніх шкіл, коледжів, ліцеїв на Гуманітарному факультеті ЗВО "УКУ".


28/12/2020 10:00 - 20/02/2021 19:30

Онлайн-семінари із підвищення кваліфікації вчителів-словесників загальноосвітніх шкіл, коледжів, ліцеїв на Гуманітарному факультеті ЗВО "УКУ".

Запрошуємо на сертифікатний курс семінарів з  підвищення кваліфікації вчителів-словесників на базі Гуманітарного факультету Закладу вищої освіти «Український католицький університет» 13 і 20 лютого 2021 року.

(організатор – освітня програма «Філологія» Гуманітарного факультету, ЗВО «Український католицький університет»).

Мета курсу:

 

  • розвиток та вдосконалення загальних і професійних компетентностей вчителя-словесника;
  • удосконалення методики навчання й викладання української мови та літератури з урахуванням сучасних методів та підходів, розширення знань про використання комп’ютерних засобів для вивчення української мови;
  • аналіз фукціонування фемінітивів в українській лексикографії та в конкордансі корпусу ГРАК за останні сто років, зіставлення жіночих назв у словниках часів українізації, пізнього радянського періоду та в сучасних лексикографічних джерелах;
  • робота із моделями творення фемінітивів та закономірності їх уживання.

 

Тематика занять формується відповідно до затверджених Міністерством освіти та науки України навчальних програм з української мови та літератури, Програм курсів за вибором, які рекомендуються МОН України щорічно.

Курс буде корисним для вчителів-словесників, вчителів-методистів, викладачів української мови та літератури, вчителів ділової української мови  у школах, ліцеях коледжах та інших навчальних закладах.

Обсяг курсу:

  • 8 академічних годин

Форма навчання:

  • онлайн

Форма підтвердження результатів навчання:

  • сертифікат із зазначеною кількістю годин

 

Умови участі:

  • реєстраційний внесок – 250 грн.
  • під час реєстрації  уважно і чітко вказуйте свої ПІП, у полі «Предмет оплати»  впишіть, будь ласка: «сертифікатний курс від кафедри філології ЗВО «УКУ» 13.02.2021 р.).
  • останній день реєстрації - 8.02.2021 р. 
  • участь в обох сесіях 13 і 20 лютого є обов'язковою умовою отримання сертифікату.

Програма курсу:

13 лютого 2021 року

Перша частина:

10:00-11:20 «Комп’ютерні засоби в українській мові: Великий електронний словник української мови (ВЕСУМ), колекції словників на сайті r2u.org.ua, програма перевірки граматики й стилю "Правописник LanguageTool"».

Лекція буде присвячена комп'ютерним засобам для української мови, що їх розробляє гурт r2u: колекції словників на сайті r2u.org.ua, Великому електронному словнику української мови (ВЕСУМ), програмі перевірки граматики й стилю "Правописник LanguageTool". Буде розглянуто також інші пов'язані вебресурси.

11:30-12:50 «Корпуси української мови, Генеральний регіонально анотований корпус української мови (ГРАК): можливості у вивченні української мови».

Під час другої лекції-практикуму відбудеться ознайомлення з корпусами української мови, насамперед із Генеральним регіонально анотованим корпусом української мови (ГРАК) ми навчимося ними користуватися й розглянемо, які можливості вони відкривають у вивченні української мови.

 

Лектор: Василь Старко - канд. філол. наук, доцент кафедри філології УКУ.

 

 

20 лютого 2021 року

Друга частина:

11:00-12:20 «Жіночі назви в українських словниках і в корпусі за останні 100 років».

У лекції буде розглянуто функціонування фемінітивів в українській лексикографії та в конкордансі корпусу ГРАК за останні сто років. З одного боку, зіставлення жіночих назв у словниках часів українізації, пізнього радянського періоду та в сучасних лексикографічних джерелах проллє світло на те, наскільки відмінну мовну норму щодо вживання фемінітивів ці словники втілюють. Оскільки в аналізованих словниках переважає не так опис поточного стану розвитку мови, як планування її внутрішнього змісту, то це дає підстави говорити про них як про інструменти корпусного планування української мови. З іншого боку, огляд фемінітивів у словниках буде доповнено вжитком жіночих назв у конкордансі корпусу ГРАК, що дасть змогу відстежити історію вживання окремих слів.

Водночас розгляд жіночих назовників у рамках теорії французького соціолога П’єра Бурдьє проллє світло на те, як українська мова постає простором символічної боротьби і за престиж та визнання досягнень жінки в суспільстві, і за ідеологічні устремління мовної політики.

 

12:30-14:00 «Чи переможе директорка директрису? Творення і вживання жіночих назв сьогодні».

Останні десятиліття в україномовному просторі стрімко зростає затребуваність фемінітивів – назв на означення жінок за професією, видом діяльності, соціальним статусом та ін. Та мовці нерідко вагаються, як доцільніше назвати жінку: директорка чи директриса, мовознавчиня чи мовознавиця, філософка чи філософиня, фотографка чи фотографиня, продавщиця, продавниця чи продавчиня? Під час цієї робітні спробуємо з’ясувати, які є моделі творення фемінітивів та закономірності їх уживання.

 

Лекторка: Олена Синчак – канд. філол. наук, доцентка кафедри філології УКУ.

 

 

 

 


Контакти організатора

Ел. пошта: bieliavtseva@ucu.edu.ua